pátek 18. dubna 2014

Jezero Loch Ness- záhada

Ve Skotsku je množství jezer, ale jedno je opravdu výjimečné - Loch Ness. Většina lidí ho zná zejména pro záhadné příhody a slavnou dlouhokrkou příšeru přátelsky přezdívanou "Nessie". Loch Ness je kromě turistické atrakce významné i geograficky. Druhé největší skotské jezero dlouhé více než 36 kilometrů zabírá plochu neuvěřitelných 56 kilometrů čtverečních, navíc s hloubkou 227 metrů tvoří největší sladkovodní zdroj ve Velké Británii.Dokonce všechny ostatní jezera ve Skotsku, Anglii a Walesu spolu nemají tolik vody jako Loch Ness. Do jezera se vlévá množství potoků a řeky Oich, Tarff, Enrich, Coiltie, Moriston, Foyers a Farigaig. Jezero nikdy nezamrzá.

Záhada lochnesské příšery

I když údajně zmínky o příšeře, obrovském zvířeti v jezeře Loch Ness se objevily již dříve, skutečný šílenství pátrání po příšeře začal v roce 1933, kdy se dokončila cesta kolem jezera. Krátce nato londýnský Daily Mail uveřejnil fotografii, na které z hladiny vyčnívá dlouhý krk. Někteří byli přesvědčeni, že to byla jen novinářská kachna, že šlo o racka Odfoceno z určitého úhlu, další tvrdili, že to byla uměle vytvořená loutka připevněna na malou hračkářský ponorku. Po čase byla fotografie opravdu označena za podvrh.
V roce 1934 student medicíny Arthur Grant zahlédl velkého tvora mimo vody, což podpořilo hrůzostrašné historky místních, že příšera občas vychází z jezera ven. Ať už to byla Nessie nebo jen studentova fantazie podpořená strachem, od té doby stovky lidí tvrdí, že z hladiny jezera Loch Ness se opravdu vynořuje nějaká obluda, která dokonce dostala označení - Nessiteras rhombopteryx. Několik vědeckých výprav k jezeru totiž potvrdilo, že v jeho vodách se opravdu pohybují tvory větší než žralok a menší než velryba.
My jsme jezero viděli za slunečného počasí a překvapilo nás, jaké je obrovské. Tajemnější je určitě navštívit ho za mlhy, tehdy se určitě každé dřevo na hladině bude podobat bájné Lochnesské příšeře.

Žádné komentáře :

Okomentovat